KL Võrumaa malev tähistas sünnipäeva

    Uuno Minka

Üks peolistest ja pildistaja 08.09.2016

p1230276

Malevlased

Igal aastal  08. septembril, olenemata nädalapäevast või vastikust  ilmast, kogunevad KL Võrumaa maleva tegevliikmed, au- ning toetajaliikmed ning  eriorganisatsioonide esindajad sünnipäevapeole. See on ilus  traditsioon, mida on kindla järjepidevusega maleva juhatus  ellu viinud. Et seekord oli tõeliselt ilus ja soe suveõhtu, siis kogunes maleva staabiõuele püstitatud telki pea 60 sünnipäevalist .Nii noori kui hallipäiseid veterane, nii õrnema soo esindajaid kui muskleis  mehi .Tuju oli kõigil hea tuju ja rõõm  taaskohtumisest kaasvõitlejatega, sõpradega. Ilusa ilma eest ja kogu peo ladusa toimimise eest hoolitses leitnant Aivo Hütsi  koos arvukate abilistega. Avasõnad lausus malevapealik major Urmas Vahter :„ Tunnustan kõiki, kes sellel pingsal  aastal  aktiivselt osalesid  erinevatel  õppustel, paraadil,  sh Võru linnalahingus. See viimane suursündmus   oli nii vägev ja võimas, et ka  üle piiri asuvad  propagandateenistused  „suure karu maal“  olid jalule aetud.  Vene press olevat värvikalt kajastanud õppust, kus USA soomukitele anti kahuritest turmtuld. Õppus oli nii kuulus, et isegi Ameerika tuntud ajaleht „ The Washington Post“ kommenteeris  elavalt  linnalahingut.“ Ja otse loomulikult peatus pealik Võru Võidupüha paraadi teemal. See juunikuu tippsündmus oli maleva poolt väga hästi korraldatud. Kõik teenistused eesotsas Toomas Pindisega,  nii mehed kui naised, andsid endast maksimumi. Väga hea koostöö  nii paraadi ettevalmistusel kui selle läbiviimisel oli  jõustruktuuridega ,sh  Võru Linnavalitsuse, Maavalitsuse ja teiste ametkondadega. Paraad andis uusi mõtteid, uusi ideid edaspidiseks.

p1230289

KL veteran Matti Ellisaar ja tema tublid pojad Maikel ja Martti-Aulis

Urmas Vahter. „ Eriti ilus ja meeliülendav oli võrokeste idee, et Võrus papa  Kreutzwaldi muuseumi aias  kasvatatud pisikesed tammed rändasid tuletoojatega kõikidesse  maakondadesse. See oli väga sümboolne, arukas ja nutikas mõte….Latt on väga kõrgele tõstetud, järgmiste paraadi korraldajatel läheb raskeks.“

Tõsi,  ka mina  nägin  linnalahingu rünnakuid. Tegin ohtralt fotosid, võtsin intervjuusid, et talletada sündmus maleva  ajalukku. Väga vilkalt toimetasid USA armee filmimehed ja naised. Kõik, mis vähegi põnevust tekitas, jäädvustati filmilindile ja nii sai  väike Võru tuntuks ja kuulsaks  mitte ainult USA –s, vaid jäädvustati suursündmuse korraldajana , sh õnnestunud praadi pealinnana  üle  maailma. Väike Võru oli suurel pildil, kogus  kindlasti tuntust ja kuulsust, mille üle peaksime tundma uhkust.

Ja nagu ikka kombeks, jagati sünnipäevakinke. Seekord mitte otseselt kingipakke, nagu jõuluvana kuuse all, vaid uhkeid medaleid, teeneteriste  ja hinnalisi meeneid.

p1230248

Pealik peab kõnet

Malevapealik major Urmas Vahter ei olnud kitsi kiidusõnadega ning tunnustuste saajate nimekiri osutus  väga pikaks.

Eriti tõstis pealik esile neid  silmapaistnud malevlasi, kes olid viimasel aastal osalenud kõikidel õppustel.

Urmas Vahter :„Järgmisel, 2017. aasta samal päeval  on meie maleval  väga suur ja tähtis juubel, malev saab 100 aastaseks.“

Et kõik sündmused ritta laduda, et  maleva ajaloos poleks lünki, tegutseb aktiivselt  Aivo Hütsi eestvedamisel maleva ajalooraamatu toimetus. Just 08. septembril üllitab malev  kõvaköites 300 leheküljelise juubeliraamatu “ KL Võrumaa malev 100“

Hoidkem siis  pöialt, et see raamat saaks malevlastele kauniks kingituseks, mida lugedes  ja fotosid vaadates meenuvad sündmused, meenuvad sõbrad, meenuvad läbikäidud kergemad  või raskemad rännuteed õppustel, võistlustel ning üritustel.

Et just sünnipäevapeol jagati  kõige tähtsamat maleva tunnustust, teeneteristi , siis toon siinkohal ära kõik need eriti silmapaistnud malevlased, kes olid  panustanud teistest enam oma kallist vaba aega, kes on valanud higi ja pisaraid, kes on olnud teistele eeskujuks.

Maleva teeneteristid annetati:

p1230287

Teeneristi saab Merike Mägise

Alar Uibokand
Margus Schmeimann
Ainar Sadonski
Urmas Koemets
Anu Jõgeva
Merit Loog
Merlis Pärle
Indrek Hunt
Kristjan Kuus
Peter Janson
Luule Viin
Sirli Hanni
Inge Kaasik
Merike Mägise
Raul Sõmer
Jorma Kajanus

Peale ühe inimese vist ei vaja keegi eraldi tutvustamist. Seekord oli  nimekirjas ka üks soomlane, kes on juba palju aastaid võõrustanud maleva võistkonda militaarsel retkel nimega „ Sandel-Jotos

Ja juttu, meenutusi, muljeid jätkus keskkööni . Kogu peo ajal said huvilised  suurel ekraanil  jooksval  filmilindil  meenutada  maleva värvikat ja väärilist  ajalugu. Tänud   Aivo Hütsile, kes on mitmekümne aasta jooksul  teinud väga tänuväärset tööd, et ajalugu jäädvustada, et kõik fotod arhiividest üles leida, filmid  monteerida  ja kogutud materjale  ikka ja jälle esitada.

Taaskord üllatas  pidulisi maitsvate piduroogade ja tordiga  meie kaua aegne partner Jaagumäe Toidukeskus .

Tänud korraldajatele, kiidusõnad koostööpartneritele, kõigile aktivistidele, kes panid oma õla alla sünnipäevapeo kordamineku heaks.

Kogume siis jõudu ja häid ideid, nutikaid mõtteid, et juba vähem kui aasta pärast taas kokku saada, aga siis juba palju uhkemas peokohas, väga tähtsate  ja kallite külalistega, sõpradega, koostööpartneritega eri valdkondadest.

p1230295

Sünnipäevatort

Meil on mille üle uhkust tunda, sest malev on tublisti kosunud, on aktiivne ja juurdekasv uute liikmete näol tagatud.

Olgu  maleva 100- s juubel  meie kõikide ühine pidu, mis jääb kauaks meelde ja mida mäletavad ka tulevased põlved.

Edu ja jõudu meile kõigile.